| Nyhetsbrev April |  | | Välkomna till april månads nyhetsbrev!
April är här – och det märks i hela Hylte. Ljuset är tillbaka, det känns som om tempot ökar och både företagare och föreningar börjar växla upp inför vår och sommar.
Vi är stolta och glada över vårt fina resultat i insiktsmätningen - en servicemätning av de som haft kontakt med oss inom t ex bygglov, miljö och upphandling. Bäst i Halland igen, och med toppbetyg inom bemötande. Stort tack till alla er som svarat.
Det händer mycket hos våra näringslivsfrämjande aktörer, så i nyhetsbrevet idag allt från utbildning inom AI till hur du möter den tyska gästen. Och missa in Hylte loppis den 9 maj.
Njut av vårsolen!
Camilla och Lena, Näringsliv och besöksnäring i Hylte kommun | | | I detta nyhetsbrev:
- Hylte kommun bäst i Halland i servicemätning
- Hylte loppishelg
- Enkät grön omställning
- Tänk som en tysk - utbildning
- Bli en del av IoT world Halland
- Kom igång med AI med Almi
- Vem blir svensk mästare i Innovation?
- På gång inom upphandling
| |
|
|
|  | | Hylte bäst i Halland i servicemätning
Hylte kommun bäst i Halland i nationell servicemätning av företagsklimat
I den senaste mätningen av Insikt, genomförd av Sveriges Kommuner och Regioner (SKR), fortsätter Hylte kommun att leverera ett starkt resultat. Vi rankas högst av de halländska kommunerna och ligger stadigt på en hög nivå, över rikssnittet.
Insikt mäter företagares upplevelser av kommunal service i ärenden som rör myndighetsutövning inom bygglov, miljö- och hälsoskydd, livsmedelskontroll, serveringstillstånd och upphandling. Företagarna bedömer kommunens service utifrån sex serviceområden: information, tillgänglighet, bemötande, kompetens, rättssäkerhet och effektivitet.
Hylte kommun får ett NKI på 82 inom bygglov, miljö- och hälsoskydd samt livsmedelskontroll – en nivå vi har hållit över tid, och som placerar oss som bäst i Halland och på plats 25 i Sverige.
Bemötande, engagemang och attityd toppar
Precis som tidigare år sticker bemötandet ut. Frågorna om attityd (90,2), bemötande totalt (88,6) och engagemang i ärendet (88,3) får högst betyg i hela mätningen.
Fortsatt hög nivå inom upphandling
För andra året deltar Hylte kommun även i mätningen inom upphandling. Även här ligger vi fortsatt högt. Samtidigt ser vi områden där vi kan utvecklas vidare.
Tack till alla företag som svarat på undersökningen, det är guld värt för vårt fortsatta utvecklingsarbete.
Länk till nyhet här:
Länk till resultat 2025 | |
|
|
|  | | Hylte loppishelg
Hylte loppishelg 9 maj
Lördagen den 9 maj kl. 10.00–16.00 fylls hela kommunen av loppisar. Privatpersoner, föreningar och butiker slår upp portarna för en dag full av unika prylar, vintagefynd, hemtextil, leksaker, böcker, möbler, verktyg och mycket mer.
Perfekt för dig som älskar att bläddra bland andras bortglömda skatter eller som bara vill ha en skön anledning att ge dig ut på en utflykt i vårsolen.
Läs mer och se säljare på: https://www.hylte.se/visit-hylte/hylte-loppisdag
|
|
|
|  | Enkät grön omställning
Hur påverkar den gröna omställningen ditt företag?
Region Halland genomför en förstudie för att förstå vilka behov företag i Halland har i den hållbara och cirkulära omställningen – och vi behöver ert perspektiv för att prioritera rätt stöd.
Enkäten tar bara 5–8 minuter att besvara och ger viktigt underlag till en handlingsplan för framtida företagsstöd, finansiering och samordning i Halland.
Vi vill särskilt förstå: • Vad driver ert gröna omställningsarbete? • Vilka hinder möter ni? • Vilket stöd behövs framåt?
Svaren sammanställs på övergripande nivå och används i projektets kartläggning och workshops. Det är frivilligt att lämna kontaktuppgifter.
Länk till enkät här:
Tack för att deltar!
Projektet är finansierat av Europeiska regionala utvecklingsfonden (ERUF) och Region Halland | |
|
|
|  | | Tänk som en tysk
Förstå, nå och välkomna den tyska besökaren – Tänk som en tysk
Tyska besökare blir en allt viktigare målgrupp för Sverige – och Halland står inför helt nya möjligheter när Fehmarn Bält‑förbindelsen öppnar och gör vår region ännu mer tillgänglig för en res-stark och nyfiken publik. Den tyska marknaden växer snabbt, och med rätt kunskap och rätt verktyg kan vi tillsammans ta position som en av de mest attraktiva svenska destinationerna för tyska gäster.
Under denna inspirerande förmiddag får du aktuell kunskap, praktiska verktyg och konkreta exempel som gör det lättare att förstå, möta och utveckla erbjudanden för denna viktiga målgrupp.
Välkommen att vässa din kompetens och ta del av möjligheterna – Tänk som en tysk.
Kursledare: Erik Modig - Handelshögskolan i Stockholm, Carina Eldåker & Carina Engqvist - Cykla i Filmlandskapet Småland, Emelie Olsson & Karin Edvardsson - Skärgårdshotellet Hönö
Datum: 12 maj, 2026
Tid: 09:00 - 13:00
Plats: Rotundan, Arena Varberg
Läs mer och anmäl dig här senast 5 maj: | | |
|
|
|  | | IoT World Halland
Bli en del av IoT World Halland
HighFive – Hallands Innovationsarena - startar under våren upp den halländska noden av IoT World.
Om ni som bolag redan arbetar med IoT och vill ta nästa steg och utveckla det ytterligare, eller om ni vill se möjligheterna med att implementera IoT i er verksamhet är detta en ypperlig chans. I nätverket finns redan några av Sveriges, och världens, mest kända IoT-leverantörer.
Att bli medlem i IoT World är kostnadsfritt och vi välkomnar företag och organisationer från hela Sverige.
Vad medlemskapet kan innebära för en användare av IoT:
- Erfarenhetsutbyte och inspiration
Möjlighet att ta del av hur andra organisationer använder IoT för att utveckla processer, tjänster och affärsmodeller. Fokus ligger på konkreta exempel, lärdomar och insikter – både framgångsfaktorer och utmaningar.
- Ökad intern kompetens
Genom dialoger, workshops och gemensamma initiativ stärks organisationens förståelse för IoT-relaterade frågor som teknikval, dataanvändning, säkerhet och förändringsledning. Det ger ett bättre underlag för strategiska beslut.
- Omvärlds- och marknadsinsikt
Inblick i vilka lösningar, leverantörer och angreppssätt som finns på marknaden, både lokalt och nationellt. Det underlättar orientering i ett komplext landskap och bidrar till mer informerade vägval.
- Testa idéer i praktiken
Möjlighet att utforska och testa IoT-tillämpningar genom pilotprojekt, testbäddar och prototyper i samverkan med andra aktörer. Fokus ligger på lärande, riskminimering och praktisk nytta.
Vid eventuella frågor, kontakta projektledare Fredrik Larson: fredrik.larson@highfive.se +46 (0) 763493728
Läs mer och ta första steget att bli medlem genom att fylla i ansökningsformuläret här: https://highfive.se/vad-vi-gor/utveckla_foretag/iot-world/ | |
|
|
|  | | AI workshop
Kom igång med AI – konkret och med tydlig handlingsplan
AI är inte längre något som ligger i framtiden. Det är ett verktyg som företag använder här och nu. För att frigöra tid, minska stress och stärka sin konkurrenskraft. Men många undrar: Var börjar vi? Vad är relevant för oss? Hur använder vi AI utan risk?
Därför har Almi tagit fram workshops som hjälper små och medelstora företag att snabbt, tryggt och konkret komma i gång. Ni får först en trygg, praktisk och direkt användbar AI introduktion för hela företaget. I andra workshopen går vi från teori till konkret affärsvärde - ni får underlag för er verksamhet att kunna ta nästa steg, konkreta idéer där ni kan spara tid, pengar och frustration samt en realistisk startplan som hela teamet står bakom
Läs mer och anmäl dig här: AI - Almi | |
|
|
|  | | Skapa - innovationspris
Vem blir svensk mästare i innovation?
Sitter du på en idé som kan göra skillnad? Eller känner du någon som verkligen borde uppmärksammas för sitt skapande?
Nu är ansökan till SKAPA-priserna öppen. Du kan både söka själv och nominera någon du tror på.
Stiftelsen SKAPA lyfter idéer som vill vidare och ut på marknaden. Det här är ett av Sveriges största innovationspris, där du som innovatör får chansen att ta nästa steg, skapa värdefulla kontakta och vinna mer än bara äran! ✨
HighFive Innovationsarena driver den regionala tävlingen i Halland och vet en sak säkert, de bästa idéerna finns närmare än du tror.
👉 Läs mer och ansök här: highfive.se/skapa
Ansök senast den 31/5! | |
|
|
|  | | Upphandling, Hylte kommun
På gång inom upphandling
Vi på upphandling vill tacka alla företagare som tagit sig tid att svara på enkäten som ligger till grund för vårt resultat i insiktsmätningen. Resultatet hade inte varit möjligt utan er företagares vilja att ställa upp på dialoger.
Har ni frågor är ni välkomna att kontakta upphandling@hylte.se.
Se övriga kommande och aktuella upphandlingar på hylte.se/upphandling. Vill ni förbereda er för att lämna anbud kan ni dessutom kolla in vår upphandlingsguide. | |
|
|
|  | Företagslots
Är du företagare och behöver ansöka om tillstånd eller veta vilka regler som gäller för att starta eller bedriva din verksamhet?
Företagslotsen är en kommunal service som förenklar och underlättar kommunikationen mellan dig och kommunen.
Boka tid hos camilla.johansson2@hylte.se | |
|
|
|