Nyhetsbrev med senaste nytt. Problem att visa det? Se det i webbläsaren.

Nr 10 2024


Det senaste från Svenska Cheerleadingförbundet

Barn- och ungdomsansvarig i Svenska Cheerleadingförbundet

Svenska Cheerleadingförbundet har en barn- och ungdomsansvarig vars roll går ut på att bland annat ge hjälp och stöd till individer som har blivit utsatta för något. Läs mer om vad rollen innebär HÄR. Föreningar som behöver stöd får hjälp av våra föreningskonsulenter. Läs mer om den rollen HÄR.

Vi vill uppmärksamma alla på att Sofie Landén går in som vikarie för Mina Perisa, som i december går på föräldraledighet, i rollen som barn- och ungdomsansvarig. Sofie kommer närmast från rollen föreningskonsulent hos Svenska Cheerleadingförbundet. I och med övergången till barn- och ungdomsansvarig har hon haft en period utan föreningsärenden. 

Behöver du stöd? Från och med 25 november 2024 är det Sofie Landén som finns för dig som tar kontakt. Hon har samma telefonnummer som Mina Perisa har haft tidigare 070-297 58 62.

Du hittar kontaktuppgifter till all vår personal HÄR.


Sista anmälan för DM, SM-veckan & NM

Snart stänger flera anmälningar till våra tävlingar framöver. 

  • Alla våra DM - 3 december
  • SM-veckan vinter - 13 december
  • NM group stunt & partner stunt - 15 december

Vinnare i Digital bedömning

I årets Digital bedömning deltog 109 lag från tre länder. Här är de starter som kammade hem en utmärkelse i tävlingen.

Hela prisutdelningen finns att ta del av HÄR.

  • MVP Cheer Level 1: Ultimate Cheer Xtreme Boss, Sverige
  • MVP Cheer Level 2: GC Troops Marines, Sverige
  • MVP Cheer Level 3: GCF Uppsala USC Avengers, Sverige
  • MVP Cheer Level 4: HAC Youth Elite, Finland
  • MVP Cheer Elite: Gothenburg Cheer One Bobcats, Sverige
  • MVP Cheer Premier: Gothenburg Cheer One Cougars, Sverige
  • MVP Masters: Malmö Allstar Cheer Neptune, Sverige
  • MVP Performance Cheer: Julle United Allstars
  • Best Body Positions: Spirit Shakin’ Blizzard, Finland
  • Strong Stunt Technique: Spirit Shakin’ Blizzard, Finland
  • Creative Choreography: Wild Kingdom Cheer Shade, Sverige
  • Jaw Dropping Jumps: Julle United Allstars, Sverige
  • Magnificent Motions: Julle United Allstars, Sverige
  • Crowd Pleasing Cheer: Golden Spirit Divines, Finland

Sammanfattning från Riksidrottsforum av Ordförande Anders Bruhn

Deltagande från SCF var Undertecknad, Elin Axelsson samt två ungdomsrepresentanter Betty Persson och Lovisa Strömberg.

Syftet med RIF var att ge möjlighet för SF och distrikt att resonera om de förslag som föreligger kring de olika strategiska frågor som skall beslutas på RIM 2025. Dessa förslag presenterades och det gavs möjlighet att vid borden diskutera mellan olika SF och distrikten innehållet i dessa förslag.

De förslag som fanns avhandlade följande områden:

  • Trygg Idrott (fredagens ämne)
  • Strategi 2035 (lördagens ämne 1)
  • SISU 2035 (lördagens ämne 2)
  • Kod för Demokratisk Styrning (lördagens ämne 3)
  • Elitidrott 2030 (lördagens ämne 4)
  • Ekonomiskt Stödsystem 2026 – 2035 (söndagens ämne).

Diskussionerna skickades sedan in för att tas om hand i det fortsatta arbetet innan de kan skickas ut på remiss. När detta är gjort så kommer alla dessa förslag att komma ut som remisser till samtliga förbund och svar skall skickas in senast den 2 februari. Därefter skall beslut tas på respektive område på RIM 2025.

Jag tycker att mötesplatsen uppfyllde sitt syfte – att få presenterat de olika strategiska förslag som föreligger för beslut till RIM 2025 samt bakgrunden till resonemangen och ge möjlighet till oss SF och distrikt att resonera om de förslagen och skicka med eventuella förslag eller förändringar inför remissrundan. Det återstår att sätta upp remisserna på vår agenda och att arbeta fram det som vi tycker i de olika frågorna, dessutom att förankra detta med våra föreningar.


instagramlinkedinfacebookinstagram

Du får detta nyhetsbrev eftersom du är en medlem till oss eller för att du har skrivit upp dig på vårt nyhetsbrev. Skulle du vilja avsluta din prenumeration, klicka här.