STRAND-BULLETINEN
NYHETER OCH INFORMATION FRÅN STRANDBADENS BYAFÖRENING - JUNI 2024

 

Vilken härlig känsla det är när sommaren är på väg, det är ljust längre, all grönska är i full blom, och fåglarna håller konsert.

I det här numret av Strand-Bulletinen kan ni läsa om vad som har hänt sedan sist och vad som sker i sommar. Här nedan ett par saker värda att nämna innan vi tar sommarlov.

Vi välkomnar Visit Örestrand som är i full gång inför öppnandet av hotellet och en liten bistro. Campingen har redan börjat ta emot gäster.

Glasskiosken på Stationstorget är öppen alla dagar 12-19 och Margreteberg erbjuder hotellrum, glamping och ställplatser. Tennisklubben är i full gång med sina aktiviteter och på Midsommar är alla välkomna att klä och dansa kring midsommarstången på Lärkan.

Lördag 3 augusti är det återigen dags för sommarträff på Örestrand.

Vi i styrelsen önskar alla Strandbadenbor en riktigt härlig sommar och ser fram emot att träffa er alla på sommarträffen 3 augusti.

Sanna Lindberg, ordf. Strandbadens Byaförening

 

Start typing something...

Midsommarfirande 2024 på Lärkan

Vi välkomnar alla att vara med och fira midsommar på Lärkan.

Tiderna som gäller under dagen hittar du nedan.

09.00 Alla som vill vara med och hämta blommor till Midsommarstången är välkomna att åka med i Blomstervagnen.

Per Telg och Jerry Meliander hjälper oss med blommorna.

10.00 Midsommarstången kläs och därefter reser vi den.

13.45 Musiken med Strandbadens egen sångfågel, Eva Almen startar.

14.00 Dans kring Midsommarstången

Efter dansen är det lekar

15.30 Brännboll på Lekan

För er som inte åker med i vagnen, kom gärna med blommor till stången kl 10.00

VÄLKOMNA !

 
 
 

Välkomna till Strandbadens sommarträff !

Lördagen den 3 augusti kl 14-16 är det dags för

den årliga sommarträffen i f d kyrkan på Örestrand.

14.00- 15.15
I år är våra gäster Christina och Anders Cumtell som berättar om vad som sker i sommar på Visit Örestrand och Peter Schölander (M), kommunstyrelsens ordförande som kommer att informera om vad som sker i Höganäs kommun och prata om de frågor som är viktiga för Strandbaden.

Därefter berättar vi i styrelsen om vad vi arbetar med och tar gärna emot frågor från våra medlemmar.

Fiskdammen är öppen för barnen och Linnea, ansiktsmålerskan, skapar tillsammans med barnen fantastiska sagofigurer. Vill man inte ha en ansiktsmålning kan man få en armmålning istället.

Efter informationsmötet bjuder byaföreningen på fika för barn och vuxna samt delar ut Det Gamla Strandbaden. Detta nummer som är det åttonde i serien ägnas åt Norre Fälad.

VÄLKOMNA !

 
 

Nytt nummer av Det Gamla Strandbaden på sommarträffen

Lagom till sommarträffen, som arrangeras av Strandbadens Byaförening den 3 augusti, kommer nästa utgåva i den populära serien Det Gamla Strandbaden.

Detta nummer, som är det åttonde i serien av totalt tio, ägnas åt Norre Fälad, alltså området på östra sidan av väg 111 – från Horndahlska gården i norr, sommarkolonin, handelsträdgården, Nyrup, Slettvägen till Grindstugan i söder.

Stipendier och bidrag 
Tryckningen av skrifterna har kunnat ske tack vare bidrag från Gyllenstiernska Krapperupsstiftelsen och Stiernstedt Kockenhus Kulturförening.

Vidare har Strandbadens Byaförening mottagit penningbidrag till tryckningen från följande privatpersoner: Marianne af Ugglas, Ragnar Erlandsson, Karin Falk, Britta Gottchalk, Johan Lindell, Berit och Gösta Magnusson, Leif Nilsson, Lars-Gunnar Rosenquist, Barbro Walsh och Marie-Louise Nilsson.

Byaföreningen framför härmed vårt varma tack för alla bidrag!

Vill du också bidra?

Vi tar tacksamt emot ditt bidrag till tryckningen av återstående nummer av Det Gamla Strandbaden! Allt annat arbete sker helt ideellt.

Bankgiro: 5559-7306 
Swish: 123-463 82 19 
Uppge ”Gamla Strandbaden” och namn/företag.

 
 

Tallbackens Tennisklubb

Tallbackens Tennisklubb ligger mitt i Strandbaden. Tre fina grusbanor på en upprustad anläggning med ny bevattning och nya stängsel och staket.

Våra goda grannar hjälper till att klippa gräs och köra mängder av olika avfall till tippen. Ordning och reda och en bra verksamhet.

6500 kvadratmeter välhållen tennisanläggning som välkomnar alla invånare i Strandbaden. För oss är det ett mål att få igång så många som möjligt att spela tennis.

I Strandbaden och på banorna i Tallbacken finns de allra bästa förutsättningarna. För alla.

De flesta av oss som driver den dagliga verksamheten är pensionärer. Vi arbetar med banorna och anläggningen men vi spelar också mycket tennis.

Du som vill prova på tennis eller ta upp tennisen på nytt, ta kontakt med mig så bokar vi tider morgon-middag-kväll. När som helst eller anmäl dig till våra Tennisskola.

Introduktion i tennisspelet. Det är lite knepigt i början men vi kan knepen att lära ut grunderna. Det tar inte lång tid förrän du är igång och spelar.

För att komma igång:

Anmäl dig till vår Tennisskola som pågår veckorna 26-27-28-29 i Tallbacken. Måndag-fredag alltid förmiddagar. Våra tränare har varit med flera år och har stor erfarenhet av att lära ut till alla på alla nivåer.

Du kan vara med en flera veckor.

Anmälan till Tennisskolan gör du via vår hemsida: www.tallbackenstk.se Aktiviteter/Tennisskola

Vill du spela själv eller med någon bekant så skicka email till: 104bengtsson@gmail.com när du vill spela, veckodag och tid.

Vi bjuder på en introduktion och så hoppas vi på en fortsättning där vi kan bilda grupper eller fortsatt enskild träning eller helt efter eget önskemål.

Att spela tennis i Tallbacken är inte dyrt och skall inte vara dyrt utan roligt i första hand.

Välkommen till våra fina tennisbanor i Tallbacken, till för alla, inte minst för Strandbadenbor.

Tallbackens Tennisklubb 
Lasse Bengtsson, Ordförande

 
 

Visit Örestrand

Just nu pågår mycket aktiviteter på Visit Örestrand. Det snickras, målas, städas och görs fint inför säsongens alla besökare och gäster.

(Visit Örestrand är det nya namnet på det som tidigare var Destination Strandbaden.)

Christina och Anders Cumtell som ska driva Visit Örestrand har lång erfarenhet och mycket kunskap från hotell- och restaurangbranschen och när vi frågade varför de vill driva Visit Örestrand blev svaret:

“Strandbaden är en fantastisk plats, folk hälsar, det är vackert, man cyklar överallt, det är trevliga människor som bor här, och vi är stolta över vår bygd.

Vi har alltid gillat den här platsen vid havskanten och lite drömt om att få göra något för både besökare, turister och Strandbadenbor. Vi som är åretruntboende har också saknat en plats att kunna gå till året runt för att ta en kaffe eller ett glas vin och träffa andra boende i Strandbaden, så när den här möjligheten dök upp tog vi den.

Nu kan vi driva ett litet trevligt hotell, en 2 stjärnig camping med en 5 stjärnig utsikt och skapa en liten bistro, en skön plats att hänga på för alla gäster och boende i Strandbaden med omnejd.”

UTSIKTEN, det som tidigare var flyktingförläggning, har redan börjat hyras ut till bland annat säsongspersonal för företag i området.

“Vi ser fram emot att få träffa alla gäster och besökare från när och fjärran och låta dem få en glimt av allt det vackra vi har här i Strandbaden och att få lära känna fler Strandbadenbor.”

När tror ni att ni är redo öppna?

“Inom några veckor kommer vi att smyga igång genom att öppna hotellet och en liten bistro med enklare rätter.

Om någon vill hyra en lokal för bröllop, fest, barnkalas eller konferenser så går det också att ordna. Här finns alla möjligheter och är du strandbadenbo bokar du till ett förmånligt pris.”

Både Anders och Christina är utpräglade servicemänniskor eller som Christina uttryckte det:

“Så fort som vi får gäster går servicegenen igång! “

Det känns när man är där, mitt i allt som skall fixas, att energin är hög och viljan att hjälpa dem som ställer frågor eller de campare som kommer för att checka in eller för att säga tack för den här gången är viktigast.

Som alla förstår finns det inte mycket tid för fritid just nu men när hösten och vintern kommer reser Anders och Christina gärna till Frankrike eller Sydafrika, är ute i naturen eller tränar agility med hunden.

För er som tycker att namnen är bekanta så driver Christina och Anders också BOXinBAG & CO.

Visit Örestrand har
19 hotellrum
18 ställplatser
Vandrarhem
Konferens, festvåning och bistro

 

Årsmötet 7 april

På årsmötet den 7 april var 57 av föreningens hushåll representerade av ett 80tal personer.

Karl-Axel Barkentin valdes till mötesordförande. Bokslutet fastställdes och styrelsen gavs ansvarsfrihet för verksamhetsåret 2023.

Till styrelse för verksamhetsåret 2024 valdes:

Sanna Lindberg ny ordförande på 1 år och Petrus Hägne till sekreterare på 2 år.

Omval av ledamöterna 
Thomas Hillméus och Pilar Synning på ett år. 
Styrelsen i övrigt och revisorerna Ann-Sofie Löhr och Bo Hallberg omvaldes liksom valberedningens Peter von Heidenstam och Jan-Erik Matiasson.

Carl Hellberg informerade om föreningens aktuella aktiviteter och aktuella frågor.

Beslut om att årsavgiften höjs från 100 till 150 kr/år och hushåll.

Jan Jurkiewicz avtackade Carl Hellberg som lämnar styrelsen efter 11 år och 10 år som ordförande, ledamot Bengt Arvidsson avgår efter 8 år och sekreterare Kristina Hesselmark avgår efter 4 år.

Efter mötets slut kom representanter från Lyckos och pratade om det kommande bostadsområdet på fd handelsträdgården i Strandbaden.

 
 

Vad händer i Strandbaden och kommunen i sommar?

Som vanligt händer det otroligt mycket spännande och roliga saker i Höganäs på sommaren.

Bland annat anordnar Kommunen massor med aktiviteter för barn och ungdomar, Blå hallen glänser med intressanta gäster och utställare i världsklass.

Musik i Kullabygden arrangerar ett flertal konserter under sommaren med allt från jazziga toner till klassisk musik!

Vi har listat ett axplock av allt roligt som händer i vår fina kommun samt tips på utflykter etc.

Höganaskommun (Sommarlovsprogrammet)
Musik i Kullabygden
Blå hallen
Keramiskt center
Kullabergs Vingård
Trädgården på Skäret
Kullacamper

 

Det händer på Kullaberg sommaren 2024

Naturums öppettider: Juni: alla dagar 10-16. Midsommarafton 21/6 stängtJuli och augusti: alla dagar 10-17.Programaktiviteter hittar du i kalendariet på vår hemsida: Kalendarium Kullaberg - Kullabergs naturreservat

Donationer till vården av Kullaberg: I sommar kommer vi att erbjuda besökarna att swisha en slant till vården av Kullaberg, det är högst frivilligt förstås. Skyltar om detta kommer sättas ut i reservatet.

Nya parkeringsregler nattetid på Kullaberg i sommar: Under perioden 24/6 - 11/8 kommer det att vara förbjudet att parkera även personbilar i Kullabergs naturreservat mellan kl. 22 – 06. (För husbilar finns redan denna regel). Detta för att skapa trygghet och lugn och en bättre naturupplevelse för alla – också för de vilda djuren. Besökare är självklart fortfarande välkomna att vandra eller cykla upp på berget nattetid.  Läs mer på vår hemsida: Nya parkeringsregler nattetid i sommar - Kullabergs naturreservat.

Förbättrad skyltning om eldningsregler vid hög brandrisk på Kullaberg: När brandrisken är extremt hög och räddningstjänsten anger brandrisken till 5E får man inte grilla någonstans, inte ens i våra fasta grillplatser. Vi kommer att få nya skyltar som vi sätter ut vid grillplatserna vid 5E som är mycket tydligare om vad som gäller än de tidigare. Vi kommer att också att ha en skylt på grillarna som informerar om vars och ens skyldighet att hålla koll på brandriskprognosen med en QR-kod till RSNV:s brandriskprognos.Mer om vad som gäller om grillning och tältning på Kullaberg finns på vår hemsida: Här får du grilla och tälta på Kullaberg - Kullabergs naturreservat

Räddningspunkter: För att öka säkerheten för besökarna satte vi förra sommaren har upp brickor med räddningspunkter (rescue points) i naturreservatet. De sitter på hänvisningsstolpar längs våra leder. Så om man hamnar i en nödsituation och behöver ringa 112 kan man ange sin närmaste räddningspunkt. Då blir det lättare för räddningstjänsten att hitta. Karta över räddningspunkterna hittar du här: Räddningspunkter - Kullabergs naturreservat

 
 

Strandstädningen den 6 april

I början av april anordnade Byaföreningen som vanligt strandstädning utmed stranden från Margareteberg till Nyhamnsläge.

Vädret var på vår sida med sol och vindstilla. Ett femtiotal personer deltog och dagen avslutades med korvgrillning och trevligt umgänge.

Ett stort tack till alla som var med och bidrog till en renare kuststräcka!

Loppisen i maj i Strandbaden

Det blev en riktigt lyckad bakluckeloppis där 25 utställare anmält sitt intresse att vara med. Vid start kom ca 150 personer och dagen fortsatte med fullt av besökare ända till slutet.

Glasskiosken var också öppen hela dagen och många passade på att handla även där.

Vi sammanfattar eventet med att det var mycket uppskattat och att det får bli en loppis nästa vår igen!

 

Lugnt Valborgsfirande vid grillplatsen

Som de flesta vet brukar det vara stökigt med fest och stora gäng nere vid grillplatsen och skogen i Strandbaden.

I år hade kommunen satt upp en stor strålkastare vid grillplatsen som lös hela kvällen och natten och polis, fältassistenter, fritids och nattvandrare samarbetade och hade tät kontakt med varandra.

I hela området märktes en stor förändring och valborgskvällen var lugn och städad.

Ett stort tack till alla inblandade och fint att se ett sådant engagemang!

Vill du bli medlem i Strandbadens Byaförening?

Om du vill bli medlem i Strandbadens byaförening betalar du 100 kr/år och bostad till BG eller Swish nedan.

Bankgiro: 5559-7306 
Swish: 123-463 82 19 
Uppge ditt namn och adress

TACK!

 
 

GLAD SOMMAR ÖNSKAR STRANDBADENS BYAFÖRENING!

 

 

 

 

 

 

 

View online | Unsubscribe