NYHETSBREV JANUARI 2024

Välkommen till ett nytt, hållbart och händelserikt år då SVN Sweden, bland mycket annat, firar 25-årsjubileum!

Välkommen till ett nytt verksamhetsår med Social Venture Network Sweden. Under 2024 fyller föreningen 25 år och du är välkommen att fira det och mycket annat spännande tillsammans med oss.  

Tidigare i januari hade vi en arbets- och planeringsdag med kansliet och styrelsen med fokus på att fortsätta erbjuda ett värdefullt innehåll för er medlemmar och vi utlovar mycket spännande att se fram emot under året.

Den 11 januari bjöd vi in till årets första seminarium tillsammans med End Ecocide Sweden och Ecocide Law Alliance om - En lag laddad med möjligheter. Bakgrunden är att EU kommit överens om att kriminalisera allvarliga miljöbrott i EU och för att samma regler ska gälla världen över är nästa steg att göra storskalig miljöförstöring – ekocid – till ett brott inom ramen för Internationella brottmålsdomstolen i Haag. Allt fler nationer har detta på sin politiska dagordning och från SVN följer vi utvecklingen med stort intresse.

I ett globalt perspektiv hölls World Economic Forum i Davos i förra veckan och vi på SVN var till Visby för planering av Almedalsveckan 2024. Här erbjuder vi plats på vår scen på universitetet med samma upplägg som tidigare år men vi har också några nyheter att berätta om. Ansökan till Almedalsveckans program öppnar den 1 Februari och vi hänger på låset.

Välkomna till ett nytt år och trevlig läsning önskar vi på SVN

 

Det är hög tid att planera för Almedalsveckan 2024

 

Vi möttes av ett snöigt, kylslaget och vackert Visby då vi var där på planeringsbesök i förra veckan. Snön täckte Almedalsparken och sommaren kändes väldigt avlägsen. Men tiden går rasande fort och snart är vi här igen med innehållsrika och angelägna seminarier kring våra viktiga frågor – social, ekonomisk och milömässig hållbarhet.

21 seminarier fördelat över tre dagar,
tisdag 25/6, onsdag 26/6 och torsdag 27/6.

Almedalsveckan 2024 går av stapeln den 25 till 28 juni och SVN Sweden är tillbaka på vår scen på Universitetet tillsammans med er medlemmar.  

NYHET FÖR ÅRET – fredagen den 28/6 är planen att återta vår gamla arena på Gotlands museum. Här kommer det finnas möjlighet för ytterligare tre seminarier på förmiddagen med 100 sittande i publiken. Hör av dig direkt om du är intresserad av detta. Det är en fantastisk lokal centralt i Visby.

Anmälan av seminarier startar den 1 februari

Observera att  startdatum för registrering av seminarier öppnar redan den 1 februari. Registrering av seminarier är gratis fram tlll den 13 mars och därefter tas det ut en administrativ avgift från Almedalsveckan. Avgiften höjs ytterligare för registreringar som görs efter den 10 april och återigen den 15 maj.

Det finns plats kvar på vår scen på Universitet och du är varmt välkommen att arrangera seminarier. Kom på vårt digitala informations- och planeringsmöte inför 2024 års Almedalsvecka tillsammans med oss på Social Venture Network - SVN Sweden där vi informerar om förutsättningar, våra nyheter och planer men framförallt lyssnar in dina önskemål inför 2024 års Almedalsvecka.

Digitalt planeringsmöte: Måndag 19 Februari kl. 10.00 - 11.00

Anmälan digitalt planeringsmöte
 
 

Årets första seminarium var välbesökt

 

Nina Macpherson och Anna Surtevall, Ecocide Law Alliance, End Ecocide Sweden

Tillsammans med End Ecocide Sweden och Ecocide Law Alliance bjöd SVN in till ett seminarium med titeln - En lag laddad med möjligheter. Bakgrunden är att EU kommit överens om att kriminalisera allvarliga miljöbrott i EU och för att samma regler ska gälla världen över är nästa steg att göra storskalig miljöförstöring – ekocid – till ett brott inom ramen för Internationella brottmålsdomstolen i Haag och allt fler nationer har detta på sin politiska dagordning. Seminariet, som var mycket intressant och välbesökt, avslutades med mingel och möjlighet till fördjupade samtal.

Vi var många på plats men även många som inte hade möjlighet att delta och har anmält intresse så vi kommer att erbjuda ett nytt seminarietillfälle under våren. Läs mer via: Endecocide.se  

 

Kommande seminarier och event

Sense in Nature ny medlem i SVN

Laurence Nachin är grundare till SenseinNature och ny medlem i SVN

Vi välkomnar och samtalar med Laurence som kommer från Frankrike, lever i Sverige sedan 2002 och är utbildad mikrobiolog som har jobbat i många år med grundforskning och R&D. - Jag har varit teamledare, projektledare och kvalitetsansvarig inom statligt och privat näringsliv. Målet för Sense in Nature är att ge naturen plats i arbetslivet, i vårt sätt att tänka, att arbeta och ta beslut.

Jag har alltid varit fascinerad av livet. Vetenskap och forskning har gett mig chansen att få en glimt av hur saker fungerar på molekylär och cellulär nivå. Det visade mig också hur allt hänger ihop, hur en enda förändring kan leda till en kaskad av händelser i en enda cell. Hur denna cell kommer att kommunicera med andra och leda till produktion av molekyler som i slutändan kan resultera i ett speciellt beteende eller agerande hos en organism. Hur en händelse har effekt på andra organismer och så vidare.

Eftersom naturen är överallt och vi tillhör den, känns det helt rätt att bli en del av ett brett hållbarhetsnätverk som SVN. Jag hoppas träffa människor från olika branscher med gemensamt intresse för hållbarhetsfrågor, att kunna bolla idéer, att våga tänka nytt, om en framtid att se fram emot.

Sense in Nature erbjuder naturbaserade workshops och teambuilding för att sprida rötterna till omtanke, kollektiv prestation och innovation genom tillit, kollektiv intelligens, emotionell intelligens och självfallet naturkontakt.

Den 22 februari har du chans att lyssna till Laurence på vår medlemsträff.

Läs mer om Sense in Nature via Senseinnature.se 
Anmäl dig till vår medlemsträff via följande länk: Jag kommer! 

 

Kurser och utbildningar

Vår medlem Addera Hållbar HR erbjuder arbetsmiljöutbildning och
du kan få upp till 90 procent av kursavgiften tillbaka.

Addera Hållbar HR AB som är godkänd utbildningsanordnare via AFA Försäkring och även godkänd handledare i BAM – Bättre Arbetsmiljö via Prevent erbjuder både grund och vidareutbildningar. Du som är privat arbetsgivare och har kollektivavtal kan få upp till 90 procent ersättning på kursavgiften under vårterminen 2024.  
Ersättningsnivåerna ser ut enligt nedan:

- 90% av kursavgiften – Vidareutbildning för chefer och arbetsmiljö/skyddsombud som går kursen tillsammans.
- 70% av kursavgiften – Vidareutbildning för arbetsmiljö/skyddsombud samt grundläggande utbildningar för chefer som går gemensamt med skyddsombud. Grundutbildning för skyddsombud omfattas inte av stödet.
- 50% av kursavgiften – Grundläggande- och vidareutbildning av chefer.
Se https://www.utbildning.se/kurser/addera-hallbar-hr-ab/ och välkommen att boka in dig eller ta kontakt för mer information.
Som SVN-medlem får du även 20 procent rabatt på ordinarie pris. Anmälan görs till greta@adderahallbarhr.se eller via länk till utbildningssidan ovan.

 

Anordna ett seminarium eller ta värdskap för ett tillsammans med oss?

SVN hjälper gärna till att genomföra seminarier eller event tillsammans mer er medlemmar, samt att marknadsföra seminarier som ni själva anordnar. Hör av er till oss om ni vill lyfta frågor inom hållbarhetsområdet tillsammans eller vill att SVN ska marknadsföra seminarier eller event ni anordnar via vår hemsida och vårt kalendarium, vårt nyhetsbrev, samt övriga sociala medier och kanaler.

Kontakta oss
 
 
 
 

Box 2035 | Lilla Nygatan 13 | 10311 Stockholm | www.svnsweden.se
 info@svnsweden.se | Hitta till oss

 
FacebookXLinkedInInstagram
 

Läs i webläsaren  |  Avsluta prenumeratiion